Spisovateľ Dennis Yeats Wheatley, niečo o tom kto to bol. Keď si spomíname na Wheatleyho v neskoršom živote, ľudia majú tendenciu súhlasiť s tým, že bol snob. Ale keď vezmeme do úvahy Wheatleyho zázemie ako prvotriedneho obchodníka, je takmer nemožné, že by sa nestal akútne triednym. Ak bola pre Wheatleyho určitá miera snobstva daná, je prekvapujúcejšie, aký humánny a prízemný mohol byť v súvislosti so sociálnou triedou, ako aj s oveľa menej ružovkastou nostalgiou za viktoriánmi, ako by sa dalo očakávať.

Spisovateľ Dennis Yeats Wheatley

Wheatley si bol vedomý toho, že nižšie rády musia odpracovať otrasné hodiny. Viac než to, „otrasné podmienky kladené na zisk chudobnejším triedam“ – okrem viktoriánskej sexuálnej morálky a pokrytectva, ktoré Wheatley obzvlášť nenávidel a ktoré by ho priklonili k pohanstvu – „spôsobujú, že viktoriánmi vyššej a strednej triedy… najsvätejších a skutočne nemorálnych generácií, o ktorých máme záznamy.“

Čo sa týka alžbetínskeho pôvodu Wheatleyovcov, bolo len možné, že pochádzal od Johna Wheatleyho, ale po šestnástich generáciách „jednoduchý výpočet ukazuje, že do mojej krvi odvtedy prispelo nie menej ako 65 532 ďalších ľudí – čo jasne dokazuje, aké nezmyselné je to. tvrdenia skutočne sú.“ S aritmetikou môže byť trochu mimo1, ale pointa zostáva a nie je to bod, ktorý by sme od neho očakávali.

Vendetta in Spain, Dennis Wheatley, Duke de Richleau

A aj tak. Nie je to bod, ktorý by sme očakávali, ak by išlo čisto o šľachtenie, ale v práci je ďalší animus. Wheatley si mohol dovoliť zosmiešňovať nároky Wheatleyovcov na šľachetnosť a zároveň si bezpečne užívať normanských predkov svojej druhej manželky a aristokratických oprávnení. Podobne nepohŕda myšlienkou, že Bakerova strana rodiny bola spojená s grófmi z Warwicku a Warwickom Kingmakerom.

Wheatleyho odhalenie Johna Wheatleyho zapadá do celoživotného vzoru potláčania Wheatleyho strany jeho rodiny. Wheatley nebol nelegitímny, hovorí nám, takže má prinajmenšom právo nosiť meno Wheatley, „za to, čo stojí za to“ [zdôrazňujem]. V porovnaní s Ready Money Wheatley William Yeats Baker „začal život za nemenej ťažkých okolností, zarobil oveľa väčší majetok a vlastnil vlastnosti, ktoré ho pozdvihli vysoko nad úroveň úspešného obchodníka“ [moje zdôraznenie: a pre Wheatleyho generáciu slovo obchodník mal obzvlášť jedovatý prsteň.] Opäť: „Moja matka nenávidela Wheatleyovcov a pokiaľ ide o moju babičku, neobviňujem ju.“

Wheatley, ktorý vyrastal v nemilosti svojho starého otca a otca z otcovej strany, časom prestal mať rád aj svoju matku, udrel ju do hlavy a utopil vo svojom prvom zrelom románe. Ale to je predbehnúť príbeh. V piatok 8. januára 1897 večer – v roku diamantového jubilea kráľovnej Viktórie, keď Britské impérium dominovalo na svete – sa narodil Dennis Yeats Wheatley.


Knihy pre deti: Rozprávkové príbehy králika Petra od Beatrix Potterovej


Butlers.sk - Dekorácie a doplnky

Butlers.sk - Dekorácie a doplnky