Ruská populačná nočná mora sa ešte zhorší. Za posledné tri roky stratila krajina v dôsledku vojny, chorôb a exodu približne o 2 milióny ľudí viac, ako by za normálnych okolností stratila. Priemerná dĺžka života ruských mužov klesla takmer o päť rokov na rovnakú úroveň ako na Haiti.

Ruská populačná nočná mora sa ešte zhorší

Počet Rusov narodených v apríli 2022 nebol vyšší ako v mesiacoch Hitlerovej okupácie. A pretože toľko mužov v bojovom veku je mŕtvych alebo v exile, počet žien prevyšuje mužov najmenej o 10 miliónov. Vojna nie je jedinou – alebo dokonca hlavnou – príčinou týchto problémov, ale všetky ich ešte zhoršila. Podľa západných odhadov bolo za posledný rok zabitých alebo zranených 175 000 – 200 000 ruských vojakov (vlastné údaje Ruska sú nižšie).

Niekde medzi 500 000 a 1 miliónom prevažne mladých, vzdelaných ľudí uniklo mlynčeku na mäso útekom do zahraničia. Aj keby Rusko nemalo žiadne iné demografické problémy, strata toľkých v tak krátkom čase by bola bolestivá. Vojnové straty však stále viac zaťažujú zmenšujúcu sa chorú populáciu. Rusko možno vstupuje do osudovej slučky demografického poklesu.

Korene ruskej krízy siahajú 30 rokov dozadu. Krajina dosiahla najvyšší počet obyvateľov v roku 1994 so 149 miliónmi ľudí. Celkový počet odvtedy klesol cik-cak nadol. V roku 2021 to bolo 145 miliónov (tento údaj z osn nezahŕňa 2,4 milióna obyvateľov Krymu, ktoré Rusko zabavilo v roku 2014 a začlenilo do svojich národných účtov).

Podľa osn projekcií by celkový počet mohol byť len 120 miliónov za 50 rokov, ak budú pretrvávať súčasné vzorce. Rusko by sa tak stalo 15. najväčšou krajinou na svete zo šiesteho miesta v roku 1995. Podľa Alexeja Rakšu, nezávislého demografa, ktorý pracoval pre štátnu štatistiku, ak sa pozriete len na roky mieru, počet narodených detí v apríli 2022 bola najnižšia od 18. storočia. Apríl bol obzvlášť krutý mesiac, ale bol to odhaľujúci záblesk chronického problému.

Pokles populácie sa netýka len Ruska: väčšina postkomunistických štátov zaznamenala pokles, hoci nie takýto. Ich poklesy boli pomalé, zvládnuteľné. Obyvateľstvo Ruska v posledných desaťročiach zaznamenalo prudký prepad, potom čiastočné oživenie (vďaka obdobiu vysokej imigrácie a štedrejším prídavkom na deti po roku 2007), po ktorom nasledoval opätovný prepad.

Podľa štátneho štatistického úradu sa v rokoch 2020 a 2021 spolu populácia krajiny znížila o 1,3 milióna a úmrtia predstihli pôrody o 1,7 milióna. ( osn tiež ukazuje pád, ale je plytší). Pokles bol najväčší medzi etnickými Rusmi, ktorých počet podľa sčítania z roku 2021 klesol v rokoch 2010-21 o 5,4 milióna. Ich podiel na populácii klesol zo 78 % na 72 %. Toľko k pýche KGB Putina, že rozširuje Russki mir (ruský svet).

To všetko sa začalo pred vojnou a odráža hroznú pandémiu covidu v Rusku. Oficiálny počet úmrtí na túto chorobu bol 388 091, čo by bolo relatívne málo; ale The Economist odhaduje celkový počet úmrtí v rokoch 2020-23 na 1,2 až 1,6 milióna. To by bolo porovnateľné s počtom v Číne a Spojených štátoch, ktoré majú oveľa väčšiu populáciu. Rusko môže mať po Indii najväčší počet úmrtí na covid na svete a najvyššiu úmrtnosť zo všetkých, s 850 až 1 100 úmrtiami na 100 000 ľudí.

Ak k obetiam vo vojne a úteku pred mobilizáciou pridáte aj úmrtnosť na pandémiu, Rusko v rokoch 2020 – 2023 stratilo 1,9 až 2,8 milióna ľudí okrem bežného demografického zhoršenia. To by bolo ešte horšie ako počas katastrofálneho začiatku 21. storočia, keď populácia klesala zhruba o pol milióna ročne.

Čo to môže znamenať pre budúcnosť Ruska? Stojí za to pripomenúť, že demografia nie je vždy osud a že Rusko začalo v polovici 2010 zvrátiť svoj pokles. Vplyv populačných zmien je často zložitý, ako ukazuje ruská vojenská mobilizácia. Pokles počtu etnických Rusov v povolávacom veku (ktorý sa zvyšuje z 18-27 na 21-30) sťaží armáde vykonávanie pravidelného jarného odvodu, ktorý sa začína v apríli. Ešte viac to zaťaží mladých mužov v neruských regiónoch, ako je Dagestan, kde už vypukli protesty. Pravdepodobne to tiež brzdí plány na zvýšenie počtu ozbrojených síl o 350 000 v priebehu nasledujúcich troch rokov. Na druhej strane nič nenasvedčuje tomu, že Rusku dochádzajú mladí muži na obetovanie v krvavých krajinách.

Napriek týmto komplikáciám celkový efekt demografického poklesu výrazne zmení Rusko a k horšiemu. Väčšine krajín, ktoré utrpeli pokles populácie, sa podarilo vyhnúť veľkým sociálnym otrasom. Rusko môže byť iné. Jeho populácia klesá nezvyčajne rýchlo a do polovice storočia môže klesnúť až na 130 miliónov ľudí. Pokles je spojený so zvýšenou biedou: priemerná dĺžka života ruských mužov pri narodení klesla zo 68,8 v roku 2019 na 64,2 v roku 2021, čiastočne kvôli covidu, čiastočne kvôli chorobe súvisiacej s alkoholom. Ruskí muži teraz zomierajú o šesť rokov skôr ako muži v Bangladéši a o 18 rokov skôr ako muži v Japonsku.


Radšej nech sa rusi hrajú s kockami: Drevené modely áut pre deti a dospelých, kocky na hranieNabytkomania

Nábytkománia - pohovky