Značné dôkazy naznačujú, že COVID-19 má aj rasové, etnické problémy. Výskumy ukazujú, že ľudia inej farby pleti sú vystavení vyššiemu riziku závažných ochorení, častejšie sú hospitalizovaní a zomierajú na COVID-19 v mladšom veku. COVID-19 zasiahol niektoré skupiny tvrdšie.

Problém sa dostal do popredia po tom, čo Antivaxeri ako moderátor Fox News Tucker Carlson, bývalý prezident Donald Trump a republikánsky senátor Marco Rubio skočili do politiky. Skáču tí bieli, ktorí sami zaviedli rasizmus a otrokárstvo v USA!! Dodnes tam funguje Ku-Klux-Klan.

Konzervatívne právnické firmy v posledných dňoch tlačili na systém zdravotnej starostlivosti so sídlom v Missouri, v Minnesote a Utahu, aby zrušili svoje protokoly a zažalovali štát New York za usmernenia pre prideľovanie alebo systémy bodovania, ktoré zahŕňajú rasu ako rizikový faktor.

Údaje tiež ukazujú, že menšinám chýba liečba. Minulý týždeň Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb zverejnili analýzu 41 systémov zdravotnej starostlivosti, ktorá zistila, že u černochov, ázijských a hispánskych pacientov je menej pravdepodobné, že dostanú ambulantnú liečbu protilátkami ako belosi.

COVID-19 útočil na určité rasové a etnické časti viac ako na bielych

Omicron spôsobil, že dve široko dostupné protilátkové liečby boli neúčinné a zostala len jedna, ktorej je nedostatok.

Úrad pre potraviny a liečivá poskytol poskytovateľom zdravotnej starostlivosti usmernenia o tom, kedy by sa táto liečba, sotrovimab, mala použiť, vrátane zoznamu zdravotných stavov, ktoré vystavujú pacientov vysokému riziku závažných následkov COVID-19. Usmernenie FDA hovorí, že iné faktory, ako je rasa alebo etnická príslušnosť, môžu tiež vystaviť pacientov vyššiemu riziku.

Zoznam vysokorizikových základných stavov CDC uvádza, že vek je najsilnejším rizikovým faktorom pre závažné ochorenie a uvádza viac ako tucet zdravotných stavov. Navrhuje tiež, aby lekári a sestry „starostlivo zvážili potenciálne dodatočné riziká ochorenia COVID-19 pre pacientov, ktorí sú členmi určitých rasových a etnických menšinových skupín“.

Štátne usmernenia vo všeobecnosti odporúčajú, aby lekári uprednostňovali lieky tým, ktorí sú najviac ohrození, vrátane pacientov s rakovinou, príjemcov transplantátov a ľudí, ktorí majú ochorenie pľúc alebo sú tehotné. Niektoré štáty, vrátane Wisconsinu, zaviedli politiku, ktorá zakazuje preteky ako faktor, ale iné to povolili.

Spoločnosť SSM Health so sídlom v St. Louis, ktorá slúži pacientom v Illinois, Missouri, Oklahome a Wisconsine, vyžaduje, aby pacienti získali 20 bodov na kalkulačke rizika, aby sa kvalifikovali na liečbu protilátkami COVID-19. Nebieli získali automaticky sedem bodov.

Štátni zdravotníci v Utahu prijali podobnú kalkulačku rizika, ktorá ľuďom prideľuje dva body, ak nie sú belosi. Smernice ministerstva zdravotníctva Minnesoty automaticky pridelili dva body menšinám. Štyri body stačili na to, aby sa kvalifikovali na liečbu.

Usmernenia zdravotníckych úradníkov štátu New York povoľujú antivírusovú liečbu, ak pacienti spĺňajú päť kritérií. Jedným z nich je „zdravotný stav alebo iné faktory, ktoré zvyšujú riziko vážneho ochorenia“. Jedným z týchto faktorov je podľa usmernení menšina.

Protokoly sa stali predmetom diskusie republikánov po tom, čo The Wall Street Journal tento mesiac uverejnil komentár politických komentátorov Johna Judisa a Ruya Teixeiru, ktorí sa sťažovali, že politika New Yorku je nespravodlivá, neopodstatnená a možno nezákonná. Carlson minulý týždeň skočil na politiku Utahu a Minnesoty a povedal, že „vyhráte, ak nie ste biely“.

Alvin Tillery, politológ z Northwestern University, označil túto otázku za víťaznú politickú stratégiu pre Trumpa a republikánov, ktorí chcú motivovať svoju prevažne bielu základňu pred novembrovými voľbami. Povedal, že konzervatívci prekrúcajú príbeh a poznamenal, že rasa je len jedným z mnohých faktorov v každej alokačnej politike.

“Podnecuje to ich ľudí, dáva im to šancu vo voľbách,” povedal Tillery.

Po tom, čo Wisconsinský inštitút pre právo a slobodu, konzervatívna právnická firma so sídlom v Madisone, poslal v piatok SSM Health list s požiadavkou, aby vyradila preteky zo svojej kalkulačky rizika, SSM odpovedala, že tak už urobila minulý rok, keďže odborníci na zdravie to pochopili. COVID-19 sa vyvinul.

„Zatiaľ čo prvé verzie kalkulačiek rizika v celej krajine primerane zahŕňali rasové a rodové kritériá založené na počiatočných výsledkoch, SSM Health pokračovalo v hodnotení a aktualizácii našich protokolov každý týždeň, aby odrážali najaktuálnejšie dostupné klinické dôkazy,“ uviedla spoločnosť v roku vyhlásenie. “V dôsledku toho sa už nepoužívajú rasové a rodové kritériá.”


Tito antivaxeri by mali mysliť na posmrtný život, lebo záver za blíži v decembri 2022 – Posmrtný život existuje, duša je nesmrteľná


America First Legal, konzervatívna právnická firma so sídlom vo Washingtone, DC, podala v nedeľu federálnu žalobu proti New Yorku, v ktorej požadovala, aby štát odstránil rasu zo svojich kritérií prideľovania. Tá istá firma minulý týždeň varovala Minnesotu a Utah, že by mali upustiť od preferenčných faktorov alebo čeliť žalobám.

Erin Silk, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva štátu New York, odmietla žalobu komentovať. Povedala, že usmernenia štátu sú založené na usmerneniach CDC a že rasa je jedným z mnohých faktorov, ktoré by lekári mali zvážiť pri rozhodovaní o tom, kto dostane liečbu. Zdôraznila, že lekári by mali brať do úvahy celkovú zdravotnú anamnézu pacienta a že nikomu nie je odmietnutá liečba z dôvodu rasy alebo akéhokoľvek iného demografického predpokladu.

Zdravotnícki úradníci v Minnesote upustili od štátnych kritérií deň alebo dva predtým, ako dostali požiadavky organizácie America Legal First, povedal Leider. Vo vyhlásení uviedli, že sú odhodlaní slúžiť všetkým obyvateľom Minnesoty spravodlivo a neustále prehodnocujú svoje politiky. Vo vyhlásení sa nespomína list od America Legal First. Leider povedal, že štát teraz vyberá príjemcov liečby prostredníctvom lotérie.

Utah v piatok okrem iných zmien vypustil rasu a etnickú príslušnosť zo svojej kalkulačky rizikového skóre, pričom uviedol nové federálne usmernenia a potrebu zabezpečiť, aby klasifikácia bola v súlade s federálnym zákonom. Štátne ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že namiesto toho, aby sa tieto faktory použili ako faktory oprávnenosti na liečbu, bude „spolupracovať s farebnými komunitami na zlepšení prístupu k liečbe“ inými spôsobmi.

Leider považuje kritiku rasovo inkluzívnych politík za neúprimnú.

“Je ľahké zaviesť politiku identity a nastaviť voľby medzi skutočne bohatými ľuďmi jedného typu a ľuďmi iného typu,” povedal. „Je ťažké brať vážne takéto prirovnania. Nezdajú sa byť veľmi spravodlivé voči realite.“

Butlers.sk - Dekorácie a doplnky

Butlers.sk - Dekorácie a doplnky